Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Zwyczaje wiosenne

Nikt nie lubi długiej zimy,

My za wiosną już tęsknimy!

czyli….

PROGRAM  “ZWYCZAJE WIOSENNE NA MAZOWSZU”

Z łąk i parków coraz częściej dobiega śpiew ptaków, na drzewach widać pierwsze nieśmiałe zawiązki liści, rozpoczęła się wędrówka gęsi. Przyroda coraz wyraźniej przygotowuje się na pożegnanie zimy, choć kalendarzowa wiosna zawita dopiero 21 marca. A na poszukiwanie oznak wiosny Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do skansenu, gdzie przyrodę budzącą się do życia po zimowym uśpieniu obserwować można w pełnej okazałości.

OFERTA DLA GRUP ZORGANIZOWANYCH

Przez cały marzec i kwiecień grupy zorganizowane (liczące min. 15 osób) mogą zarezerwować pakiet „Zwyczaje wiosenne na Mazowszu”, który gwarantuje moc wyjątkowych atrakcji. Na uwagę zasługuje niewątpliwie promocyjna cena pakietu, która wynosi 18 zł od osoby. W cenę wliczony jest wstęp na teren skansenu, projekcja prezentacji multimedialnej „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu”, zajęcia manualne, przejażdżka wozem, zwiedzanie wystawy „Wielkanoc na Mazowszu” oraz ognisko.  Prezentacja  przybliży dawne tradycje i bogatą obrzędowość najważniejszych świąt w kalendarzu chrześcijańskim. W przypadku zajęć manualnych uczestnicy sami wybiorą, czy wykonają palmę wielkanocną i pisankę czy oryginalnie ozdobią kartę świąteczną.  W wiosennym programie nie będzie mogło zabraknąć zwiedzania ekspozycji z przewodnikiem. W marcu i kwietniu wnętrza zabytkowych obiektów odsłonią barwny świat Wielkanocy sprzed ponad stu lat. Wykonywanie wielkanocnych palm, barwienie jaj, typowe wielkanocne potrawy, a nawet praktykowane dawniej zabawy wiejskie – chodzenie po wykupie z kogutkiem i gaikiem, to tylko niektóre obrzędy z bogatego arsenału tradycji wielkanocnych. Wielu emocji dostarczy z pewnością przejażdżka wozem zaprzężonym w konie, a ognisko umożliwi upieczenie kiełbasek. Reasumując, program wiosenny w naturalny sposób połączy pobyt na świeżym powietrzu z poznawaniem dawnych tradycji wielkanocnych i zajęciami manualnymi. Zachęcamy zatem do dokonania rezerwacji pakietu wiosennego i przekonania się, że połączenie zajęć warsztatowych ze zwiedzaniem i integracją przy ognisku to bardzo atrakcyjna forma spędzenia czasu. Każdy uczestnik programu „Zwyczaje wiosenne na Mazowszu” powróci do domu nie tylko z wachlarzem wrażeń i wspomnień, ale także z wykonaną własnoręcznie palmą i pisanką lub kartą świąteczną.

Aby wziąć udział w programie „Zwyczaje wiosenne na Mazowszu” realizowanym w skansenie  należy dokonać rezerwacji telefonicznej –  nr tel. 24 275 28 83 wew. 53, 36 lub 37 lub mailowej – e-mail: rezerwacje@mwmskansen.pl

Program edukacyjny „ZWYCZAJE WIOSENNE NA MAZOWSZU”

Wariant I:

Czas trwania: ok. 4 godzin 

Liczba osób: min. 15, max 45

Cena – 18 zł/osoba

Skład programu:

 • Wstęp na teren skansenu
 • Pokaz wykonania palmy wielkanocnej i pisanki* 
 • Projekcja prezentacji multimedialnej „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu”
 • Przejazd wozem po terenie ekspozycji
 • Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem
 • Ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek**

* Prosimy, aby na pokaz wykonania pisanki każdy uczestnik miał 1 ugotowane jajko oraz 3 gałązki bazi i bukszpan do wykonania palmy.

** Kiełbaski można dostarczyć we własnym zakresie lub zamówić telefonicznie w skansenowskiej karczmie(na kilka dni przed planowanym przyjazdem). Kontakt: 603 063 545

Wariant II:

Czas trwania: ok. 4 godzin 

Liczba osób: min. 15, max 45

Cena – 18 zł/osoba

Skład programu:

 • Wstęp na teren skansenu
 • Warsztaty zdobienia karty wielkanocnej
 • Projekcja prezentacji multimedialnej „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu”
 • Przejazd wozem po terenie ekspozycji
 • Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem
 • Ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek*

* Kiełbaski można dostarczyć we własnym zakresie lub zamówić telefonicznie w skansenowskiej karczmie (na kilka dni przed planowanym przyjazdem. Kontakt: 603 063 545)

 

OFERTA DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH

Termin: marzec i kwiecień –soboty i niedziele

Wiosenna oferta muzeum jest niezwykle interesująca i urozmaicona, a korzystać z niej mogą nie tylko grupy zorganizowane, ale także osoby indywidualne. Nie ma konieczności zakupu całego pakietu, gdyż z poszczególnych atrakcji można korzystać wybiórczo. Nie jest wymagane także dokonywanie rezerwacji, choć będzie z pewnością mile widziane. Wystarczy przybyć o wyznaczonej godzinie i dokonać opłaty za konkretne atrakcje, by korzystać z wiosennej oferty skansenu. Program powstał z myślą o  osobach, które chciałyby bliżej poznać obrzędowość Świąt Wielkanocnych, a nie mają możliwości skorzystania z pakietu dla grup zorganizowanych. Pierwszą atrakcją jest prezentacja multimedialna przybliżająca obrzędowość wielkanocną, której projekcja odbywa się o godz. 11.30 (cena: 3 zł/osoba). Na godz. 12.00 zaplanowano warsztaty wielkanocne, w ramach których uczestnicy własnoręcznie wykonają palmę i pisankę lub kartę wielkanocną (cena: 6 zł/osoba). Natomiast o godz. 13.00 uczestnicy mogą zwiedzić teren ekspozycji z przewodnikiem lub samodzielnie (cena: bilet wstępu – 8 zł – ulgowy lub 13 zł – normalny + ew. koszt usługi przewodnika – 5zł/osoba). W zabytkowych obiektach prezentowana jest wystawa okolicznościowa „Wielkanoc na Mazowszu”, która prezentuje barwy i bogaty w obrzędy świąteczny czas. Natomiast godz. 15.00 to pora przejażdżki bryczką lub wozem, podczas której można podziwiać panoramę skansenu. Ta atrakcja jest realizowana dla min. 4 osób.  (cena: 7 lub 6 zł/osoba).

 

Serdecznie zapraszamy osoby indywidualne (powyżej 6 roku życia) do udziału w warsztatach wiosennych, w każdą sobotę i niedzielę od 25 marca do 30 kwietnia*. Zajęcia, prezentacja oraz zwiedzanie  będą prowadzone dla dowolnej liczby uczestników. 

 1. Godz.11.30 – 12.00 -  projekcja prezentacji multimedialnej pt. „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu”– sala A – cena: 3 zł/osoba. Aby obejrzeć prezentację nie trzeba dodatkowo kupować biletu wstępu.
 2. Godz.12.00 – 13.00 – pokaz wyrobu palmy i pisanki**/ warsztaty zdobienia karty    wielkanocnej – sala A – cena: 6 zł/osoba. Aby wziąć udział w zajęciach nie trzeba dodatkowo kupować biletu wstępu.
 3.  Godz.13.00 – 15.00 – zwiedzanie ekspozycji
 • bez przewodnika.  W marcu wszystkie obiekty są zamknięte, a zwiedzanie ma charakter spacerowy bez możliwości zwiedzenia wystawy prezentowanej we wnętrzach, otrzymania informacji na temat obiektów i prezentowanych wystaw. W kwietniu obiekty są otwarte i można zwiedzić prezentowaną w nich wystawę.

Cena: bilet wstępu ulgowy – 8 zł/osoba, bilet wstępu normalny – 13 zł/osoba

 • z  przewodnikiem – do ceny biletu wstępu należy doliczyć opłatę za usługę przewodnika 5 zł./osoba. Czas trwania zwiedzania ok. 2 – 2,5 godz.

 4. Godz.15.00 – 15.30 – jazda bryczką lub wozem** *- cena:7 zł lub 6 zł/osoba. Aby odbyć przejażdżkę bryczką nie trzeba kupować dodatkowo biletu wstępu.

* z wyjątkiem 9 kwietnia 2017r.- impreza plenerowa „Niedziela Palmowa w skansenie”  oraz 15-16.04.2017r. – skansen nieczynny dla zwiedzających.

**prosimy, aby na pokaz wykonania pisanki każdy uczestnik miał 1 ugotowane jajko

** *atrakcja realizowana dla min. 4 chętnych osób

Informacje dodatkowe dla uczestników

 • Dzieci do lat 12  mogą korzystać z atrakcji wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej.
 • Opiekun nie ponosi odpłatności za udział w zajęciach, jeśli tylko pomaga dzieciom. Ponosi natomiast odpłatność za bilety wstępu na teren Muzeum, usługę przewodnika oraz przejażdżki konne.
 • Uczestnicy proszeni są o przybycie co najmniej 10 minut przed rozpoczęciem poszczególnych atrakcji.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

Patroni medialni

 

 

     

 

        

Sponsor