Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Szopka betlejemska

Szopki betlejemskie stanowiły niegdyś nieodłączny element przeżywania okresu Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia w mieście oraz na wsi. Ludność powszechnie wykonywała konstrukcje, w których umieszczane były figurki ukazujące świętą rodzinę, postaci pastuszków, trzech mędrców ze Wschodu i zwierząt obecnych przy narodzinach Jezusa. Od momentu gdy w roku 1225 święty Franciszek w grocie nieopodal włoskiego Greccio przygotował pierwszą rekonstrukcję stajenki z Betlejem stała się ona jednym z symboli Świąt. Szopki zdobiły stoły w czasie świątecznym, by potem powędrować wraz z kolędującą młodzieżą pomiędzy domostwa sąsiadów. Obecnie tradycja ich wykonywania przetrwała już jedynie w kościołach.

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zapomniane tradycje i zwyczaje są nadal pielęgnowane. Dlatego też pragniemy zaprosić dzieci i młodzież z regionu Mazowsza do udziału konkursie plastycznym „Szopka betlejemska. Dzieło sztuki z surowców naturalnych i wtórnych”. Jest on skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich i wychowanków ośrodków kultury w wieku 6–16 lat. Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy przestrzennej z użyciem materiałów pochodzenia naturalnego (drewno, rośliny suszone – z wyjątkiem gatunków objętych ochroną – produkty spożywcze, plastelina, glina, masa solna, włókna naturalne) lub wtórnych (plastik, metal, karton, makulatura, szkło, korek, guma, folia, folia aluminiowa, styropian, szmatki, płyty CD, wata, włókna sztuczne, beton, itp.) Jej wymiary nie mogą przekroczyć50 cmx50 cmx 50 cm. Liczymy na kreatywność młodych twórców w ukazaniu biblijnego motywu narodzenia Chrystusa.

Szopkę należy dostarczyć do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, budyneku G najpóźniej do 24 listopada 2017r. do godziny 15.30. Należy do niej dołączyć formularz zgłoszeniowy zawierający najważniejsze informacje na temat autora oraz pisemne oświadczenie dotyczące autorstwa o nie naruszaniu praw osób trzecich. Komisja konkursowa powołana przez Dyrektora MWM dokona wyboru najlepszych prac, oceniając ich walory estetyczne i pomysłowość wykonania. Nagrody przyznane zostaną w dwóch kategoriach technicznych i 4 wiekowych (6–8 lat; 9–11 lat; 12–13 lat; 14–16 lat). Na zwycięzców czekają cenne nagrody rzeczowe w postaci sprzętu elektronicznego, sportowego i turystycznego. Ogłoszenie wyników rywalizacji i uroczyste wręczenie nagród laureatom nastąpi 8 grudnia 2017r. o godzinie 11.00. Wyróżnione prace zostaną następnie wyeksponowane na wystawie pokonkursowej, którą zwiedzać będzie można do końca lutego 2018r.

Serdecznie zachęcamy do udziału.

Konkurs jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji w kwocie 8500,00 zł.

 Załączniki

Regulamin konkursu

Oświadczenie uczestnika

Formularz zgłoszeniowy