Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Światowe Dni Młodzieży

21 lipca, w godzinach 10.00 – 19.00 Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza na Dzień Kultury Ludowej Regionu.  Celem wydarzenia jest popularyzowanie życia codziennego oraz obrzędowości mazowieckiej wsi poprzez wystawy prezentowane we wnętrzach izb chłopskich, strój ludowy oraz pokazy zajęć codziennych, rzemiosła i rękodzieła. W 10 chałupach chłopskich z końca XIX i początku XX w. prezentowana będzie wystawa „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” . W ramach wystawy, w poszczególnych izbach zaaranżowane zostaną codzienne zajęcia wiejskie związane z domem i gospodarstwem.  Podczas zwiedzania w wybranych zagrodach wiejskich uczestnicy wydarzenia zobaczą pokazy wiejskich zajęć gospodarskich oraz ludowego rzemiosła i rękodzieła, miedzy innymi: tkactwa, plecionkarstwa, kowalstwa, kręcenia powrozów za pomocą kołowrotka powroźniczego czy papieroplastyki obrzędowej. Spróbują także świeżo odwirowanego miodu z wiejskim chlebem i masłem ubitym w kierzance. Na polanie przy ognisku zaplanowano koncerty zespołów folklorystycznych, wspólną naukę tańców i przyśpiewek oraz regionalne konkursy i zabawy.

Ponadto w dniach od 20 do 25 lipca uczestnicy Światowych Dni Młodzieży (posiadający identyfikatory) będą mogli bezpłatnie zwiedzić ekspozycje muzealne. Przewidywana liczba uczestników –ok. 1000 osób.

UWAGA: By móc bezpłatnie wziąć udział w wydarzeniu każdy uczestnik powinien posiadać specjalny identyfikator Światowych Dni Młodzieży. Pozostałe osoby zobowiązane są do zakupu biletu wstępu.

O godzinie 19.00 rozpocznie się wspólne czuwanie, które zakończy Apel Jasnogórski. Zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa. Wstęp na tę część spotkania jest bezpłatny.

 

Aplikacja mobilna „ŚDM Mazowsze”

 

Aplikacja mobilna stworzona została z myślą o pielgrzymach przybywających na Mazowsze przy okazji wydarzeń związanych z obchodami Światowych Dni Młodzieży 2016.

 

Co zawiera aplikacja?:

 • listę atrakcji turystycznych Mazowsza, z opisem i lokalizacją na mapie,
 • wykaz wydarzeń, które odbywają się w tym czasie regionie,
 • praktyczne informacje jak skontaktować się z organizatorami Dni w Diecezjach na terenie Mazowsza,
 • listę instytucji kultury, które w terminie 20-25 lipca 2016 oferują dla zarejestrowanych uczestników bezpłatne zwiedzanie,
 • informację na temat możliwości bezpłatnego podróżowania na terenie województwa mazowieckiego dla zarejestrowanych uczestników, w terminie 20-25 lipca 2016,
 • ogólne informacje o ŚDM wraz z odnośnikiem do oficjalnej aplikacji „ŚDM info”, w której znajdują się wszelkie informacje wraz ze szczegółowym programem obchodów Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016,
 • usługę fotopamiątka – „nakładki” na zdjęcia uczestników pozwalające uzyskać fotografie ze specjalną grafiką. Będą ona znakomitą pamiątką z udziału w Światowych Dniach Młodzieży na Mazowszu.

 

Aplikację ŚDM Mazowsze można pobrać bezpłatnie przy pomocy kodu QR umieszczonego na bidonach i tematycznych przewodnikach „Mazowsze. Przeżyj i poczuj”, które otrzymają zarejestrowani uczestnicy Dni w Diecezjach, a także bezpośrednio ze sklepów: Google Play, App Store i Windows Store oraz bezpośrednio http://cms.playmazovia.mazovia.pl/GetApp .

 

Z aplikacją mobilną „ŚDM Mazowsze” można zaplanować niezapomnianą podróż po Mazowszu, zachęca ona do aktywnego odkrywania i odwiedzania niezwykłych miejsc w regionie. 

DZIEŃ KULTURY LUDOWEJ REGIONU- program

Miejsce: Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – skansen

Termin: 21 lipca 2016r.

Godz.: 10.00 – 19.00

Liczba uczestników – ok. 600 osób

 

Program

Ok. godz.: 10.30 – przyjazd do skansenu, spotkanie przed amfiteatrem

 1. Godz.: 11.00 –12.00  – uroczysta msza święta  w amfiteatrze
 2. Godz.: 12.30 – 15.00 –  zwiedzanie ekspozycji muzealnych  W trakcie zwiedzania przejazd wozami konnymi po terenie ekspozycji .  W zagrodach chłopskich z przełomu XIX i XX w. pokazy  wiejskich zajęć codziennych, rzemiosła i rękodzieła
 • Karczma z Sochocina – przed karczmą koncert wiejskiej kapeli
 • Kuźnia z Żuromina – pokaz kowalstwa
 • Chałupa z Rempina – pokaz tkania chodnika–szmaciaka na krosnach
 • Zagroda z Izdebna

-        Pokaz wirowania miodu z ramek, degustacja świeżego miodu z plastrów 

-        Pokaz wyrobu masła połączony z degustacją  z wiejskim chlebem i miodem (pokaz z udziałem uczestników)

 • Zagroda z Czermna – pokaz prania i maglowania bielizny (pokaz z udziałem uczestników)
 • Zagroda z  Zawad – Pokaz garncarstwa (pokaz z udziałem uczestników)
 • Zagroda z Ostrowa podwórko –dawne gry i zabawy towarzyskie: chodzenie na szczudłach, strzelanie z procy do celu, toczenie obręczy (pokaz z udziałem uczestników)
 • Chałupa z Dzierzążni– pokaz kiszenia ogórków, degustacja ogórków kiszonych
 • Zagroda z Ligówka:

-        U wiejskiej krawcowej  - pokaz szycia na maszynie pedałowej

-        Warsztat pracy wiejskiego plecionkarza- wikliniarstwo

 • Chałupa z Jonnego – pokaz papieroplastyki – pokaz wykonywania kwiatów z bibuły
 • Chałupa z Chwał – warsztat pracy wiejskiego szewca
  • Zagroda z Rębowa

-        podwórko –  pokaz kręcenia powrozów na kołowrotku powroźniczym (pokaz z udziałem uczestników)

-        stodoła – pokazy „Jak to ze zbożem było” (młócenie zboża cepami, czyszczenie ziarna za pomocą wialni, mielenie ziarna w żarnach- pokazy z udziałem uczestników)

 1. Polana- ognisko
 • Godz.: 16.00 – 19.00 – Koncerty zespołów folklorystycznych, nauka tańców regionalnych i narodowych, zabawy i konkursy regionalne

-        Zespół Pieśni i Tańca POLSKI ŁAN – powitanie gości, zaproszenie do wspólnej zabawy, 4 konkursy

-        Zespół Tańca Ludowego MASOVIA Politechniki Warszawskiej – tańce opoczyńskie,  nauka kroku podstawowego i kilku figur poloneza-tańca narodowego (nauka z zespołem), zabawy: taniec w parach na zapoznanie, konkurs z kapeluszami, wiązanie pasa opoczyńskiego. nauka polskiej piosenki „Kukułeczka”

-        Ludowy Zespół Artystyczny KASZTELANKA Sierpc – polonez Sierpecki, polki, tańce łowickie,  kujawiak z oberkiem), nauka  Tańca KLAPOK (nauka z zespołem)

 1. godz.: 19.00 – opuszczenie polany przez wszystkich uczestników i przejście do amfiteatru
 2. Godz.: 19.30 –21.00  koncerty  religijne, wspólne śpiewy i modlitwa
 3. Godz.: 21.00 – Apel Jasnogórski – ołtarz polowy w amfiteatrze