Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Uroczyste otwarcie

Uroczyste otwarcie Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

 

Muzeum Wsi Mazowieckiej to miejsce, gdzie można nie tylko obcować  z historią i przyrodą, ale także wypocząć i przyjemnie spędzić czas. To tutaj osoby starsze wracają pamięcią do lat dzieciństwa, a najmłodsi poznają swe korzenie. Niejednokrotnie pragną zostać tu na dłużej. Świadomość ta stała się inspiracją do stworzenia kompleksu, dzięki któremu turyści mogą nie tylko dłużej zabawić w skansenie, ale również skorzystać z rozmaitych form wypoczynku i rekreacji.

 

Dzięki  konsekwentnym działaniom, wytrwałości i pracy, a także pozyskanym środkom unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, dotacji budżetu państwa oraz budżetu Województwa Mazowieckiego, udało się stworzyć komfortowy obiekt służący społeczności w celach kulturalnych, rekreacyjnych oraz rozrywkowych. Głównym założeniem projektu było stworzenie jak najlepszego i najnowocześniejszego zaplecza dla odwiedzających Muzeum gości. Budynki wchodzące w skład Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego idealnie harmonizują z niezwykłym krajobrazem skansenu – w zauważalny sposób nawiązują do tradycji, ale też pozostają w zgodzie z nowoczesnymi trendami architektonicznymi.

Zespół obiektów składa się z pięciu części. Trzy budynki są elementami dominującymi, a każdy z nich powstał z innego materiału – od jasnego drewna, przez cegłę w ciepłym beżowym kolorze, aż do ciemny łupek kamienny. Poszczególne obiekty zostały połączone zielonymi skarpami tworząc piękną, klasyczną całość. 

Każdemu z budynków przypisano inną funkcję. W centralnym zlokalizowana jest restauracja, a przestronny hol prowadzi do części hotelowo-basenowej i rekreacyjnej – czyli do drugiego obiektu oraz sali widowiskowej, która znajduje się w trzecim. Hotel pomieści 150 gości w komfortowych pokojach oraz apartamentach. Do dyspozycji hotelowych gości oddano kompleks basenów, jacuzzi, saunę oraz łaźnię parową. Oprócz wymienionych elementów w ramach kompleksu powstała kręgielnia, sala bilardowa oraz siłownia. Nie mogło zabraknąć również sali widowiskowej z widownią na niemal 300 osób, która umożliwi organizację koncertów oraz różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Miejsce zaprojektowano w taki sposób, by widzowie słuchając koncertu czy oglądając przedstawienie przez szklaną ścianę mogli podziwiać rozciągający się w tle widok na las…

Dzięki nowej inwestycji goście zwiedzający skansen zyskają możliwość nie tylko wkroczenia w świat sprzed ponad stu lat, ale także skorzystania z rozmaitych form wypoczynku, rekreacji i rozrywki. Centrum Kulturalno-Rekreacyjne stanowi dodatkową atrakcję turystyczną sierpeckiego skansenu, umożliwiając zarazem organizowanie konferencji naukowych, czy imprez plenerowych na szerszą niż dotąd skalę. Bo skansen w Sierpcu to nie tylko obszar, który można wytyczyć na mapie, ale tak naprawdę idea. Idea stworzenia przestrzeni zrównoważonej, gdzie nie tylko się zwiedza, nie tylko spaceruje, ale gdzie się także przyjemnie spędza czas. To miejsce spotkań sprzyjające usługom bardziej wyszukanym, związanym ze sztuką, kulturą, z ambitnym repertuarem.

Już niebawem – 10 października 2015 roku odbędzie się uroczyste otwarcie Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego w MWM w Sierpcu. Program uroczystości obfituje w liczne atrakcje. W tym dniu każdy będzie mógł bezpłatnie zwiedzić nie tylko teren ekspozycji muzealnej, ale także budynki wschodzące w skład Centrum. Przez cały dzień na terenie ekspozycji odbywać się będą pokazy prac jesiennych oraz rzemiosła wiejskiego. O godzinie 14.00 w zabytkowym, XVIII-wiecznym kościele na terenie skansenu rozpocznie się uroczyste nabożeństwo celebrowane przez Biskupa Płockiego Piotra Liberę. Następnie odbędzie się otwarcie i poświęcenie Centrum Kulturalno–Rekreacyjnego, po czym wszyscy uczestnicy wydarzenia zaproszeni zostaną do zwiedzania obiektów wchodzących w skład kompleksu.

Sceną amfiteatru zawładną zespoły ludowe: Zespół Tańca Ludowego „Masovia” Politechniki Warszawskiej, Zespół Tańca Ludowego „Zawidzanie” oraz Ludowy Zespół Artystyczny „Kasztelanka”. Muzykę z pogranicza gatunków tj. soul, R&B i pop wykona Rafał Majewski, a kulminacją muzycznej części programu będzie koncert muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Mazowieckiego Teatru Muzycznego pod dyrekcją Jacka Pawełczaka. Gwiazdami wieczoru będą: Bogdan Kierejsza – skrzypce, Dariusz Świnoga – akordeon, Alicja Węgorzewska – śpiew i Rafał Majewski– śpiew. Uroczystość poprowadzą Joanna Racewicz oraz Marcin Cejrowski.

Na tę wyjątkową okoliczność, jaką jest otwarcie Centrum Kulturalno – Rekreacyjnego w MWM w Sierpcu przygotowaliśmy szereg różnorodnych atrakcji. Już dziś serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w uroczystości  w dniu 10 października 2015 r.

Szczegółowy program Uroczystości:

 

Godz. 9.00– 17.00 – teren ekspozycji muzealnej – pokazy prac jesiennych i rzemiosła wiejskiego

Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy – pokaże obyczaje związane z jesiennymi pracami polowymi (sortowanie ziemniaków, pęczkowanie ziół, siew zbóż). Pojawi się również tułający się po prośbie po świecie weteran powstania styczniowego, a także przekupki i sołtys
Dwór szlachecki – kuchnia Państwa – wyrób makaronu
Zagroda z Rempina – pokaz tkactwa
Zagroda z Izdebna – pokaz przebierania ziemniaków i pokaz wyrobu masła
Pole – orka konna i siew ręczny zbóż ozimych
Zagroda z Czermna – pokaz gręplowania wełny w gręplarni mechanicznej
Zagroda z Zawad – przygotowania do wyjścia na ryby
Podwórze – pokaz garncarstwa
Zagroda z Ostrów – lekcje kaligrafii
Podwórze – gry i zabawy naszych dziadków
Zagroda z Dzierzążni – kuchnia – mycie naczyń po posiłku
Izba ciotki – pokazy zielarskie
Zagroda z Ligówka – pokaz szycia szmacianych lalek
Izba dziadków – pokaz szycia na maszynie pedałowej
Podwórze – pokaz pracy plecionkarza
Zagroda z Jonnego – pokój – pokaz papieroplastyki – wycinanie firanek papierowych
Kuchnia – pokaz wyciskania soków połączony z degustacją
Zagroda z Rzeszotar Chwał – pokaz pracy szewca
Zagroda z Rębowa – pokaz suszenia owoców na arfach
Stodoła – pokazy „Jak to ze zbożem było?”

Godz. 10.00 – 13.30 – amfiteatr – koncerty folklorystyczne:

                                               Zespół Tańca Ludowego „Zawidzanie”

                                               Ludowy Zespół Artystyczny „Kasztelanka”

                                               Zespół Tańca Ludowego „Masovia” Politechniki Warszawskiej

Godz. 14.00 – kościół z Drążdżewa- uroczyste nabożeństwo celebrowane przez Biskupa Płockiego Piotra Liberę

Godz. 14.30 – otwarcie i poświęcenie budynku Centrum Kulturalno – Rekreacyjnego

Godz. 14.45 – zwiedzanie nowych obiektów

Amfiteatr:

Godz. 15.30 – recital Rafała Majewskiego

Godz. 16.00 – część oficjalna oraz wystąpienia zaproszonych gości

Godz. 17.00 – koncert muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Mazowieckiego Teatru    Muzycznego pod dyrekcją Jacka Pawełczaka

GWIAZDY WIECZORU – Bogdan Kierejsza – skrzypce, Dariusz Świnoga – akordeon, Alicja Węgorzewska – śpiew i Rafał Majewski– śpiew.

 

WSTĘP WOLNY

 

ZAPRASZAMY

 

Sponsor główny:

 


 

 

 Patroni medialni: