Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Dyskretny urok buduaru

Wystawa „Dyskretny urok buduaru.  Kobieca moda od XIX w. do l. 30. XX w. ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku” prezentuje kolekcję strojów i akcesoriów mody, które w większości od lat nie opuszczały magazynów Działu Sztuki Muzeum Mazowieckiego w Płocku.

Z liczącej blisko 1000 muzealiów kolekcji strojów i akcesoriów mody Muzeum Mazowieckiego w Płocku, na wystawie zaprezentowanych zostało około 400 eksponatów, na które składa się kobieca moda, z okresu od końca XVIII w. aż po lata 30. XX w. oraz uzupełniające ją meble, malarstwo i rzemiosło artystyczne.

Najstarszym pokazanym na wystawie obiektem z tej dziedziny jest gorset – sznurówka z II połowy XVIII w. oraz tiulowe suknie – koszulki, nawiązujące do antykizującej mody pocz. XIX w., mody której symbolem jest wizerunek madame Récamier.

Entourage’em dla strojów i akcesoriów mody jest buduar, królestwo pani domu. Usytuowany obok salonu, salonik zw. buduarkiem był wnętrzem łączącym funkcję bawialni i gabinetu do pracy.  Urządzony bardziej kobieco niż pozostałe wnętrza mieszkalne, gromadził niewielkie mebelki oraz niezliczoną ilość bibelotów, którymi rodzina i przyjaciele obdarowywali panią domu.

Z zaprezentowanych na wystawie mebli, obrazów i grafik,  zaaranżowane zostały trzy wnętrza buduarowe, tchnące duchem wybranej epoki.

Rozproszone po zakamarkach buduaru bibeloty rozsiewały kobiecą woń w jej świątyni dumania, świadcząc o charakterze i guście ich właścicielki. Dlatego istotnym walorem wystawy są XIX-wieczne akcesoria mody i przybory toaletowe. Począwszy od gorsetów, torebek, sakiewek, haftowanych portfeli z początku XIX wieku, poprzez haczyki do gorsetu, prawidła do rozciągania rękawiczek, lornetki, wachlarze czy przyrząd do formowania palców z przełomu XIX i XX wieku, aż do papierośnic, puderniczek i kompaktów oraz biżuterii w stylu art déco wykonywanej z kolorowych mas plastycznych, wysadzanych strasami imitującymi diamenty.

Ekspozycja w sposób przekrojowy ukazuje przemiany zachodzące w dziedzinie mody na przestrzeni XIX wieku, aż do lat 30. XX wieku. Dzięki muzealiom zgromadzonym na wystawie, można prześledzić metamorfozy wizerunku kobiety, od początku XIX w., gdy na salonach królowały nowe wcielenia bogini Wenus poprzez kobietę – motyla okresu secesji do wyemancypowanej chłopczycy szalonych lat 20. XX w.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy od 30 czerwca 2015 r. do 18 października 2015 r.