Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Noc Muzeów

Noc Muzeów w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

 

W jedną noc w roku muzea i instytucje kultury ożywają. Cienie umykają hen, ustępując miejsca zabawie, niezwykłym spotkaniom i pokazom. Prezentowane ekspozycje uzyskują nowe aranżacje, a zwiedzający mają szansę poznać ich skrywane do tej pory tajemnice. Europejska Noc Muzeów to niecodzienne spotkanie z kulturą i sztuką. Już w tę sobotę, 18 maja Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza również w godzinach wieczornych.

 

Po raz pierwszy Noc Muzeów zorganizowano w roku 1997 w Berlinie. Cieszyła się ona wtedy tak wielkim powodzeniem, że szybko kolejne europejskie miasta zaczęły jego wzorem przygotowywać podobne imprezy. Dziś w akcji bierze udział ponad 150 miejsc w Polsce i kilka tysięcy na kontynencie. Wśród nich jest również Muzeum Wsi Mazowieckiej. Zarówno sierpecki skansen, ulokowany w centrum miasta Ratusz, jak i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu 18 maja otwarte będą w godzinach 10–21. Wstęp do Ratusza będzie bezpłatny, do skansenu i bieżuńskiego muzeum zwiedzający wejdą za symboliczną złotówkę.

Odwiedzający tego dnia skansen turyści obejrzą wystawę „Rok polski w tradycjach i zajęciach codziennych”. Na terenie 10 zagród chłopskich z końca XIX i początku XX wieku przyjrzą się bogatej obyczajowości związanej z konkretnymi świętami, narzędzia używane podczas wykonywania prac oraz niezwykłe zdobnictwo wnętrz. Zaglądając do izb mieszkalnych, które zdawać by się mogło, przed chwilą opuścili ich mieszkańcy, poznają codzienność tych ludzi z ich radościami i smutkami. Eksponaty zebrane w Powozowni i Dworze ziemiańskim przybliżą natomiast życie rodziny szlacheckiej na przełomie wieków. Warto zatrzymać się na chwilę w muzealnej Galerii Rzeźby, by poznać wyjątkową wyobraźnię i wrażliwość ich twórców.

Pokazywana aktualnie w Ratuszu wystawa „Dwa światy. Adam Kołakowski – malarstwo i rzeźba” to propozycja dla osób poszukujących nietypowych doznań estetycznych. Artysta tworzy dzieła niepokojące, skłaniające do zadumy. Są to twory wysnute ze snu – pełne symboli. Źródło światła stanowią tu blask gwiazd i księżyca. Czas stanął w miejscu. Barwą dominującą są błękity, w operowaniu którymi Kołakowski jest mistrzem. Artysta prezentuje świat wytęskniony, w którym świat stanął w miejscu poddany kontemplacji.

Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu przygotowało natomiast wystawę „Irańska sztuka, natura i tradycja”. Jest to spotkanie z Bliskim Wschodem dalekim od tego, który zobaczyć można w programach telewizyjnych. Przybliża piękno krajobrazu i kulturę Iranu. Wyłania się z niej obraz kraju o niezwykłej duchowości i bogatej historii. Pełnego aromatów i cudownych ozdób. Zbiór udostępniony został przez Ambasadę Islamskiej Republiki Iranu w Warszawie. Składa się z 30 plansz z bogatymi materiałami fotograficznymi przedstawiającymi m.in. zabytki starożytnej Persji, dzieła jednego z najwybitniejszych twórców Iranu, Mahmouda Farshchiana oraz najciekawsze obiekty przyrodnicze i architektoniczne.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wszystkich ekspozycji Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Noc Muzeów jest najlepszą okazją, by poznać ją na nowo.