Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Niedziela “60+kultura”

Inicjatywa „60+ Kultura” to  przedsięwzięcie ogłoszone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ta jakże ważna i piękna akcja jest doskonałą formą uhonorowania Seniorów. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu włącza się w inicjatywę wprowadzając symboliczną opłatę za bilet wstępu dla wszystkim osób powyżej 60 roku życia.

Uprzejmie informujemy, iż w ramach akcji “60+ kultura” w dniu 27  września  2015 r. cena biletu wstępu do skansenu,  ratusza oraz  Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu wyniesie zaledwie 1 zł. Do korzystania z ulgi uprawnione są osoby posiadające ważny dokument stwierdzający wiek.

Jesień życia to nie tylko spacer, telewizja czy prasa. To najlepszy czas na nadrabianie zaległości, spełnianie marzeń i pogłębianie wiedzy.

27 września 2015 r. odbędzie się ostatnia w sezonie impreza plenerowa z cyklu “Niedziela w skansenie” i choć przybrała nazwę  “Niedzieli w skansenie 60+kultura” , do udziału w niej zapraszamy osoby w każdym wieku. Bowiem to właśnie skansen jest miejscem, gdzie osoby starsze wracają pamięcią do lat dzieciństwa, a najmłodsi poznają swe korzenie. To miejsce poza czasem.

Podczas “Niedzieli w skansenie 60+kultura” wieś tętnić będzie życiem.  Z uwagi na prezentowane tu obiekty architektury wiejskiej przełomu XIX i XX wieku udział w imprezie będzie swego rodzaju  zaproszeniem w podróż do przeszłości. Ławki szkolne z lat 50 XX wieku, kałamarze i inne licznie zgromadzone tu eksponaty pozwolą przenieść się do odległych czasów. Dodatkową atrakcją będzie lekcja kaligrafii prowadzona w izbie szkolnej. W zagrodach chłopskich krzątać będą się gospodarze. Oto jedna z gospodyń ubija masło, którego zwiedzający mogą spróbować z wiejskim chlebem. Inna upierze na tarze i wymagluje bieliznę.  W jednej z zagród  będzie można podpatrzeć plecionkarza wyplatającego kosze z wikliny, zaś w kuźni zobaczyć jak powstaje podkowa.  Na miedzach i pastwiskach, jak na autentycznej wsi, pasą się zwierzęta: konie, krowy, owce, kozy, a po podwórkach biega ptactwo domowe. Karczma POHULANKA zaprasza na tradycyjne mazowieckie potrawy i wyborny chleb ze smalcem.

Wielu wrażeń dostarczy przejażdżka bryczką, z której można podziwiać malowniczą panoramę wsi czy przejażdżka na koniu. Warto także zwiedzić interesujące ekspozycje stałe prezentowane w galerii rzeźby, powozowni i dworze. Zachęcamy także do skorzystania z ogniska oraz polany.

“Niedziela w skansenie 60+kultura” już 27 września 2015 r.w godzinach 10.00 – 18.00.

Zapraszamy także do ratusza i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, gdzie prezentowane są interesujące wystawy: Dyskretny urok buduaru.  Kobieca moda od XIX w. do l. 30. XX w. ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku” (ratusz)  oraz „Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) – Polak, Europejczyk, Mąż stanu i Artysta” (MMM w Bieżuniu).

 

Patroni medialni:

 

 

Galeria zdjęć