Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
“Mikołajki w skansenie”

MIKOŁAJKI  PEŁNE WRAŻEŃ – TYLKO W SKANSENIE !

Na świętego Mikołaja

Czeka dzieci cała zgraja,

Da posłusznym ciasteczko,

Złe przekropi rózeczką.

Święty Mikołaj – w dawnej ikonografii przedstawiany jako dostojny biskup w kościelnych szatach, ze złotym pastorałem w dłoni. Dziś – staruszek o rumianej twarzy, białej brodzie i wąsach, ubrany w czerwony płaszcz obszyty futrem i charakterystyczną czapkę…. Dokumenty historyczne dotyczące świętego Mikołaja oraz faktów z jego życia nie są obszerne, w przeciwieństwie do bogatej legendy osnutej wokół tej postaci. Ale jedno jest pewne – bez wątpienia wyróżniał się on ujmującą szlachetnością i szczodrością.

Współcześnie święty Mikołaj jest znany głownie jako dobrodziej dzieci i sprawca ich wielkiej radości. Począwszy od 6 grudnia aż do Bożego Narodzenia święty Mikołaj zaznacza swą obecność niemal wszędzie: spogląda na nas z witryn sklepowych, jest obecny w telewizji, a nawet spaceruje ulicami miast częstując ochoczo łakociami. W szkołach i przedszkolach odbywa się popularna uroczystość zwana Mikołajkami, której główny punkt stanowi wzajemne obdarowywanie się prezentami. 6 grudnia upominki i łakocie dzieci otrzymują także od swych rodziców i krewnych, dzięki czemu tradycja mikołajkowych podarunków jest wciąż żywa.

A przez cały grudzień poczciwego staruszka z białą brodą można spotkać na terenie skansenu, gdzie uatrakcyjnia swą obecnością pobyty grup zorganizowanych. Wystarczy dokonać rezerwacji pakietu o nazwie „Mikołajki w skansenie”, przyjechać i … dobrze się bawić! Oprócz spotkania z Mikołajem w ramach pakietu uczestnicy zwiedzą z przewodnikiem wystawę „Boże Narodzenie na Mazowszu” oraz ekspozycje stałe prezentowane w dworze, galerii rzeźby i powozowni. W sali multimedialnej odbędzie się projekcja prezentacji multimedialnej poświęconej tematyce bożonarodzeniowej. Kulig (lub – w przypadku braku śniegu – przejazd wozem) przybliży panoramę skansenu, a przy rozpalonym na polanie ognisku będzie można się rozgrzać i upiec przywiezione kiełbaski.

Program realizowany jest dla grup liczących od 15 do 45 osób.

Szczegóły programu „Mikołajki w skansenie” :

wariant 1- koszt: 10 zł od osoby, czas trwania programu – 120 min.

 • ulgowy bilet wstępu do skansenu
 • zwiedzanie wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu” z przewodnikiem
 • spotkanie z Mikołajem  (zachęcamy do wcześniejszego przygotowania drobiazgów, które Mikołaj uroczyście wręczy uczestnikom spotkania).

wariant 2 – koszt: 17 zł od osoby, czas trwania programu – 240 min.

 • ulgowy bilet wstępu do skansenu
 • zwiedzanie wystawy „Boże Narodzenie na Mazowszu” z przewodnikiem
 • projekcja prezentacji multimedialnej pt. “Zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe na Mazowszu”
 • kulig ( w przypadku braku śniegu – przejazd wozem)
 • pieczenie kiełbasek przy ognisku (kiełbaski można przynieść ze sobą)
 • spotkanie z Mikołajem przy ognisku lub w sali oświatowej (zachęcamy do wcześniejszego przygotowania drobiazgów, które Mikołaj uroczyście wręczy uczestnikom spotkania).

Uczestnikom  programu Mikołajki w skansenie  proponujemy skorzystanie z pakietu Hotel Skansen Conference&SPA w promocyjnej cenie 21 zł./osoba.

Pakiet obejmuje:

 • pobyt w strefie basenów – 60 min
 • obiad w Restauracji Regionalnej  (informacji na temat menu udziela Hotel Skansen Conference& SPA)

Rezerwacji można dokonać pod nr telefonu 24 275 11 22  lub mailem recepcja@hotelskansen.pl podając hasło PAKIET ZIMOWY MUZEUM.

 http://hotelskansen.pl/

 

 

Zapraszamy!

 

Patroni medialni