Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Wielki Poniedziałek

 

Szanowni Państwo,

informujemy, iż od dnia 7.04.2017 r. do odwołania nie ma możliwości zakupu biletów wstępu drogą on-line.

Za utrudnienia przepraszamy.

 

„Gdzie się woda leje, tam się dobrze dzieje”

– Wielkanocny Poniedziałek w skansenie

17 kwietnia 2017  r. , godz. 10.00 – 18.00

 

        Drugi dzień Świąt Wielkanocnych – Wielkanocny Poniedziałek, zwany także Lanym Poniedziałkiem lub – od nazwy zwyczaju – Śmigusem Dyngusem to dzień wyjątkowy. Niemal każdy z regionów Polski posiada własną tradycję obchodzenia tego dnia.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zachęca, by w świątecznym czasie na chwilę zwolnić i przyjrzeć się bogatej wielkanocnej tradycji Mazowsza. “Gry i zabawy wielkanocne” to świąteczna impreza, która przybliży staropolskie zwyczaje wielkanocne i formy spędzania czasu w bezpośredni sposób – poprzez czynne uczestnictwo. Oto w Wielkanocny Poniedziałek na terenie skansenu królować będą ludowe gry i zabawy, w których mogą wziąć udział wszyscy zwiedzający. Bo dziś już nie praktykowane, niemal zupełnie zapomniane rywalizacje okresu wielkanocnego – są wciąż obecne w skansenie. I tak na przykład w zbijaniu jaj wygra ten, komu uda się zbić jajko przeciwnika. Z kolei gra w kręga to rywalizacja zespołowa dwóch drużyn, polegająca na uderzaniu kijami w krąg pnia drzewa w ten sposób, by przekroczył on pole przeciwników. Kolejną, równie interesującą zabawą wiosenną o długiej i bogatej tradycji są huśtawki wielkanocne. Dawniej w Wielką Sobotę mieszkańcy mazowieckich wsi budowali kilkumetrowe huśtawki z drewna, by bujać się na nich parami w Poniedziałek Wielkanocny. Najważniejsze, aby na huśtawce bujać się stojąc, gdyż wierzono, że zapewni to zdrowie i pomyślność, a nawet … uchroni od bólu głowy przez cały rok.

Dodatkową atrakcją dla dzieci będą warsztaty wielkanocne w izbie lekcyjnej, podczas których pod kierunkiem instruktora wykonają kartę wielkanocną. Wiele uciechy sprawi z pewnością zabawa w toczenie obręczy oraz chodzenie na szczudłach, które prowadzone będą na terenie jednej z zagród. Przed jedną z chałup każdy będzie mógł  wziąć udział w strojeniu wiosennego gaika, a w jednej z izb – obserwować proces powstawania papierowej korony kwietnej zdobiącej niegdyś ramy obrazów.

Ponadto zwiedzający będą mogli także obejrzeć wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”, czyli ekspozycje przygotowane w chałupach z przełomu XIX i XX wieku oraz we wnętrzach dworu. W ramach wystawy prezentowane są świąteczne dekoracje, barwne palmy i pisanki, tradycyjne potrawy, a także święcone chłopskie i dworskie. Wystawę prezentującą środki transportu będzie można zwiedzić w powozowni, natomiast galeria rzeźby zaprezentuje wytwory sztuki ludowej zaklęte w drewnie.

Zachęcamy do świętowania Wielkanocy na świeżym powietrzu, w rodzinny, a jednocześnie aktywny sposób. Jest to możliwe poprzez uczestnictwo w imprezie „Gry i zabawy wielkanocne”. Zapraszamy 17 kwietnia 2017 r. w godz.10.00 – 18.00. To będzie niezwykle barwny, piękny i rodzinny dzień.

Zapraszamy !

Obowiązują ceny biletów wstępu zgodne z cennikiem: bilet normalny – 13 zł, ulgowy – 8 zł, rodzinny – 34 zł.


Patroni medialni

 

    

 

 

Sponsor