Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Gry i zabawy

“GRY i ZABAWY WIELKANOCNE”

 

1 kwietnia 2013 r      w godz. 10.00 – 18.00

Poniedziałek Wielkanocny, zwany też Lanym albo dniem świętego Lejka zgodnie z tradycją upływać powinien wśród śmiechów, zabaw i radosnych spotkań rodzinnych oraz sąsiedzkich. Najważniejszym jego atrybutem jest woda zyskująca wtedy magiczne właściwości. Oblewanie się nią miało skutkować zdrowiem i powodzeniem wśród płci przeciwnej. Nikt więc nie mógł pozostać suchym. Jeżeli natomiast strój którejś z panien nie był przemoczony do suchej nitki uznawała ona to za dyshonor. Oblewaniu towarzyszyło też „suszenie się” witkami wierzbowymi symbolizującymi odradzające się wiosną życie.

            Pragnąc przypomnieć obrzędy i zabawy związane z drugim dniem świąt wielkanocnych Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza 1 kwietnia na imprezę „Gry i zabawy wielkanocne w skansenie”. Na zwiedzający czekać będzie moc atrakcji. Poznają technikę przygotowywania kolorowych pisanek metodą batiku. Przygotują oryginalne wielkanocne karty świąteczne. Wysłuchają przepięknych utworów muzyki pasyjnej rozbrzmiewających w zabytkowych wnętrzach XVIII-wiecznego kościoła drewnianego.

            Śmigus-dyngus nie mógłby się obejść bez wody. Goście odwiedzający tego dnia muzeum będą mogli sprawdzić swoją celność, strzelając z tłokowych, drewnianych sikawek do tarcz. Nie zabraknie też jaj. Turyści zmierzą się w zaciętych pojedynkach na bicie się jajami. Spróbują też potoczyć je jak najdalej z góry.

            W 10 zagrodach chłopskich na terenie skansenowskiej wsi przygotowano dla nich wystawę „Wielkanoc na Mazowszu” ukazującą bogatą obrzędowość związaną z okresem wielkanocnym: przygotowywanie palm na Niedzielę Palmową, wypiekanie ciast, wykonywanie wycinanek i koron z papierowych kwiatów, wyrób świeczek do Grobu Pańskiego, dynguśników kolędujących z tzw. „kogutkiem”. Przyjrzą się też różnym rodzajom pisanek i kraszanek. Porównają święcone w domu chłopskim i dworze ziemiańskim. Zobaczą jak zmieniał się posiłek świąteczny na przestrzeni czasu.

            Ci, którzy odwiedzali już skansen wiedzą, że nie ma lepszego miejsca na wspólny rodzinny wypoczynek na wolnym powietrzu. Tym, którzy jeszcze tu nie byli pozostaje tylko przyjechać i po prostu się zakochać. Wielkanocny Poniedziałek jest do tego najlepszą okazją.

 

W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi nastąpiły zmiany w programie, za które serdecznie przepraszamy

Ramowy program imprezy:

  • zwiedzanie wystawy „Wielkanoc na Mazowszu” prezentowanej w 10 zagrodach chłopskich z końca XIX i początku XX w., dworze szlacheckim, kościele i kaplicy
  • zwiedzanie wystaw stałych prezentowanych w galerii rzeźby i powozowni
  • projekcje prezentacji multimedialnej „Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu” (w sali A oraz w młynie)
  • warsztaty malowania pisanek ( w sali A)
  • warsztaty zdobienia karty świątecznej ( w izbie lekcyjnej w młynie)
  • toczenie jej ( w zespole karczemnym)
  • sikawki dyngusowe ( w zagrodzie z Izdebna)
  • bicie jaj ( w zagrodzie z Czermna)

 

Patroni medialni:

 

 

 

 

GALERIA ZDJĘĆ – Gry i zabawy wielkanocne 2012 r.