Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Gotowanie… – relacja

„Gotowanie na polanie”

Ukoronowanie długiego majowego weekendu stanowiło Gotowanie na polanie. W XI edycji konkursu „Najsmaczniejsza potrawa mazowiecka” swoje wyroby kulinarne prezentowały Stowarzyszenia i Koła Gospodyń Wiejskich oraz producenci produktów regionalnych  Spośród 29 potraw zgłoszonych przez uczestników komisja konkursowa z wybrała 6 najsmaczniejszych. W kategorii „zupa” wygrał tradycyjny „zagraj Macieja z okrasą” Koła Gospodyń Wiejskich Grodkowo Zawisze, w kategorii „danie jarskie” – kapusta duszona z kopytkami Krystyny Samsel z Czarni, w kategorii „potrawa mięsna” zwyciężyła kaczka faszerowana z żurawiną Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich MALWA z Małej Wsi, a w kategorii „przekąska” – kiełbasa surowa dojrzewająca Violetty Piórkowskiej z Kadzidła. Najsmaczniejszy deser – tradycyjny piernik, wykonała Mirosława Wilk z Wielgiego, a wśród napojów zwyciężyła nalewka malinowa Krystyny Długokęckiej z Myszyńca.

Na stoiskach wystawcy proponowali smaczne domowe wyroby przygotowane według tradycyjnych receptur. Niezwykłe aromaty i smaki zaspokoiły gusta nawet największych koneserów.

O godzinie 14.00 wierni licznie uczestniczyli we mszy świętej odprawionej w drewnianym XVIII-wiecznym kościele z Drążdżewa. Na scenie muzealnego amfiteatru wystąpiła Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP z Sierpca pod batutą Michała Głowackiego. Wykonała znane standardy muzyki rozrywkowej, w tym kilka z oprawą wokalną. Muzykę znakomicie ilustrowały układy choreograficzne grupy marżoretek pod kierunkiem Justyny Adamskiej.  Na polanie płonęło ognisko, nad którym piekły się kiełbaski.

            Sierpecki skansen to piękno i magia codziennego życia mazowieckiej wsi z przełomu XIX i XX wieku. Wizyta w nim jest spotkaniem z kulturą i znakomitym pomysłem na spokojny odpoczynek na łonie przyrody. Przez lata działalności jego wizytówką stały się ciekawe pokazy, wyśmienita muzyka ludowa i rozrywkowa w wykonaniu zespołów i kapel, a przede wszystkim niepowtarzalna atmosfera. By się o tym przekonać warto odwiedzić Muzeum już 2 czerwca, podczas imprezy „Dzień Dziecka w skansenie”. Na najmłodszych czekać będzie wiele atrakcji – zabawy z początku XX wieku, konkury z nagrodami, prezentacje zespołów dziecięcych i kiermasz zabawek. Potrzebny będzie tylko dobry humor. Zapraszamy!