Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Europejska Noc Muzeów

“Noc Muzeów” to impreza zainaugurowana w 1997 roku w Berlinie. Od samego początku istnienia zyskała szerokie grono zwolenników, co sprawiło, że rozprzestrzeniła się także na terytoria innych miasta Europy. W Polsce aktualnie organizuje ją kilkadziesiąt miast i kilka tysięcy instytucji muzealnych.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu włącza się w obchody Nocy Muzeów i w sobotę – 16 maja 2015 roku proponuje wstęp za symboliczną złotówkę do sierpeckiego skansenu i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, zaś do ratusza – wstęp bezpłatny.

Skansen, ratusz i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu otworzą swe podwoje dla osób pragnących zobaczyć muzeum od zupełnie innej strony i w sposób niekonwencjonalny.

Obiekty na terenie skansenu będą otwarte, co pozwoli na zapoznanie się z wyposażeniem wnętrz mieszkalnych mazowieckich wsi. Wystawa “Rok Polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” przybliży dawne obowiązki gospodarzy oraz zwyczajowe czynności, jakim poświęcali czas. W galerii rzeźby zwiedzający ujrzą kolekcję eksponatów zaklętych w drewnie, w powozowni – liczne pojazdy z kręgu transportu dworskiego, a wchodząc do dworu przeniosą się w świat eleganckich mebli, stylowych nakryć i wytwornych bibelotów.

Natomiast ratusz zachęca w tym dniu do zwiedzania wystawy pt. „Sierpc i ziemia sierpecka na przestrzeni wieków”, ukazującej  dzieje osadnictwa na ziemi sierpeckiej – od najstarszych śladów po współczesność miasta, z uwzględnieniem zagadnień gospodarki i urbanistyki, z wyraźnym zaznaczeniem elementów życia codziennego.W ramach wystawy będzie można zapoznać się z widokami miasta na przestrzeni dziesięcioleci, zobaczyć przedmioty codziennego użytku, wyposażenie domów, numizmaty, militaria, przykładowe obozowisko paleolityczne, wyposażenie biura czy szkolnej ławki z połowy XX w.

W Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu będzie można zwiedzić wystawy: “Gabinet lekarza z małego miasteczka”, “Bieżuń i jego mieszkańcy w dawnych latach”, “Mołdawia – kraj znany i nieznany” oraz wnętrza mieszkalne z XIX wieku; sypialnię i salonik. 

 Zachęcamy do odwiedzenia skansenu, ratusza i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu podczas Europejskiej Nocy Muzeów – 16 maja 2015 r.

Godziny otwarcia obiektów:

Skansen, Ratusz,Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu:  godz.  10.00 – 21.00

 

Ceny biletów  wstępu:

Skansen:  1 zł

Ratusz: wstęp bezpłatny

Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu: 1 zł