Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Wieczory andrzejkowe

Chcielibyście poznać przyszłość?

Szukacie pomysłów na tradycyjne andrzejkowe wróżenie?

Zapraszamy do skorzystania z oferty ratusza i skansenu !

Wychodząc naprzeciw andrzejkowej tradycji Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu proponuje interesujące warsztaty poświęcone tej tematyce. Przez cały listopad w skansenie i ratuszu organizowane są spotkania obrzędowe popularyzujące tradycję wróżbiarską. Zapraszamy na pełne magii  “Andrzejki w ratuszu” oraz „Andrzejki w skansenie”.

“Wieczory andrzejkowe” w ratuszu rozpoczyna gawęda podejmująca temat obyczajowości andrzejkowej sprzed lat. Które z wróżb cieszyły się największym powodzeniem? Jaką wagę przywiązywano do przepowiedni? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można będzie odnaleźć w andrzejkowej gawędzie. Następnie uczestnicy będą sobie wróżyć pod kierunkiem instruktora. Ustawianie butów w kierunku wyjścia, wróżenie z magicznej księgi, z pestek jabłka, czy liczenie grochu to wróżby, które dostarczą z pewnością wielu emocji. Jaki zawód czeka uczestników zabawy w przyszłości?  Jakie imię będzie nosił mąż lub żona? Tajemnicza nocna sceneria, pojawiające się tu i ówdzie czarownice i nietoperze, efekty świetlne oddające ducha i magię Andrzejek  to tylko niektóre elementy magicznej aranżacji.

Tymczasem skansen w listopadzie zaprasza na program edukacyjny „Andrzejki w skansenie”, który obejmuje wspomnianą powyżej gawędę i wspólne wróżenie, a także wstęp na teren skansenu oraz zwiedzanie ekspozycji muzealnej wraz z przewodnikiem. Do końca listopada we wnętrzach dziesięciu chałup z przełomu XIX i XX wieku prezentowany jest wystrój codzienny oraz obowiązki domowe i prace, jakim oddawano się wiele lat temu (np. tkactwo, szycie szmacianych lalek).

Pomysłów na andrzejkowe wróżby jest całe mnóstwo! Wróżyć mogą sobie wszyscy – niezależnie od wieku, płci i stanu cywilnego i na wszystkie tematy: od uczuć, przez przyszłe zawody, finanse czy szkolne „przewidywania”.

Informacje dotyczące rezerwacji i kosztów:

Andrzejki w ratuszu

W programie: Gawęda, zabawa we wróżby

Czas trwania: ok. 2 godzin

Cena: 6 zł od osoby (wróżby andrzejkowe) lub 7 zł od osoby (wróżby andrzejkowe + zwiedzanie wystawy  “Sztuka z ognia. Naczynia kamionkowe Spółdzielni Ceramika Artystyczna w Bolesławcu”)

Liczba osób: min. 15, max. 30

Rezerwacje zajęć “Wieczory andrzejkowe w ratuszu” – nr tel. 24 275 28 26;  ratusz@mwmskansen.pl

Andrzejki w skansenie

W programie:

  •  Wstęp na teren skansenu
  • Gawęda o tradycji wróżb andrzejkowych i katarzynkowych
  • Wspólna zabawa we wróżby: m.in. lanie wosku, wróżenie z jabłka, grochu, butów
  •  Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem

Czas trwania: ok. 4 godzin

Cena: 12 zł od osoby

Rezerwacje: telefonicznie pod nr 24 275 28 83, wew. 36 lub 37

Liczba osób: min. 15; max. 45

Rezerwacje zajęć „Andrzejki w skansenie” – nr tel. 24 275 28 83 wew.36 lub 37,  rezerwacje@mwmskansen.pl

Prosimy, aby na zajęcia każde z dzieci przyniosło ze sobą jabłko.