Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Osoby niepełnosprawne

 

 

WSPÓLNE ZNOSZENIE BARIER

CZYLI

MAZOWIECKIE DNI INTEGRACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

w MUZEUM WSI MAZOWIECKIEJ W SIERPCU

 

W ostatnią sobotę sierpnia – 29.08.2015 r. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbędzie się wyjątkowa uroczystość – Mazowieckie Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych oraz XI Sierpecki Dzień Osób Niepełnosprawnych. Po raz pierwszy organizatorem wydarzenia jest Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Współorganizatorami uroczystości są: Starosta Sierpecki Jan Laskowski, Burmistrz Miasta Sierpca Jarosław Perzyński i Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Chorych na Raka „Szansa na Życie” w Sierpcu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Nadrzędnym celem tej inicjatywy jest przeciwdziałanie izolacji i uświadamianie, że żadna choroba nie musi oznaczać braku aktywności i wykluczenia społecznego.

Niewątpliwym atutem uroczystości będzie swobodna, beztroska atmosfera integracji. Dla uczestników przewidziano wiele różnorodnych atrakcji. Na terenie ekspozycji muzealnej prym wieźć będą pokazy dawnych prac gospodarskich. Gospodarze oddadzą się codziennym obowiązkom i będą wykonywać swe prace jak za dawnych lat. Jedna z gospodyń poświęci się ręcznemu praniu i maglowaniu bielizny, inna – wykonywaniu ozdób upiększających wnętrza chałup jeszcze inna- tkaniu chodników na krosnach. A obserwacje zawsze rodzą liczne pytania. Czy wykonanie kwiatów z bibuły jest trudne? W jaki sposób kręcono powrozy? A centryfuga? Co to takiego?  Obiecujemy, że wszystkie wątpliwości zostaną rozwiane. W programie imprezy znajdzie się również miejsce na ruch i rekreację; a że konkursy, gry i zabawy lubią wszyscy – i mali i duzi – Organizatorzy przygotowali także liczne atrakcje tego typu. Najlepszą bowiem formą integracji jest wspólne pokonywanie trudności i współzawodnictwo. Najmłodsi będą mogli „poszaleć” na dmuchanych zjeżdżalniach. Ze sceny amfiteatru popłyną dźwięki muzyki ludowej i rozrywkowej w wykonaniu Zespołu Pieśni i  Tańca Ziemi Gozdowskiej oraz Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP w Sierpcu.

Imprezie towarzyszyć będzie zaangażowanie członków Małego Wolontariatu ze Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Ks. Jana Twarowskiego w Sierpcu, którzy są  najlepszym dowodem na to, że osób o wielkich sercach nie brakuje także wśród najmłodszych.  O bezpieczeństwo i wygodę uczestników zadbają wolontariusze z sierpeckiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Chorych na Raka SZANSA NA ŻYCIE.

Aby usprawnić wejście na teren skansenu, grupy zorganizowane prosimy o wcześniejsze dokonywanie rezerwacji przyjazdu pod adresem: rezerwacje@mwmskansen.pl, a także pod numerem telefonu: 24 275 28 83 wew. 36 lub 37. Prowiant można zorganizować we własnym zakresie lub zamówić w karczmie Pohulanka  (tel. 603 063 545), która dla grup przewidziała rabaty. Będzie także możliwość zakupu regionalnych smakołyków na miejscu.  Dla uczestników imprezy  Muzeum obniżyło ceny biletów wstępu na  2 zł od osoby niepełnosprawnej oraz 2 zł od opiekuna.

Mazowieckie Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych oraz XI Sierpecki Dzień Osób Niepełnosprawnych pozwalają zrozumieć, że tak naprawdę wszyscy mamy podobne marzenia i dążenia. Są doskonałą okazją, by to uświadamiać, by uczyć empatii oraz życzliwości w stosunku do osób chorych. Impreza już na stałe wejdzie do kalendarza wydarzeń muzealnych, więc okazji do wspólnych spotkań i integracji będzie z pewnością jeszcze wiele.

 

Program ramowy:

Godz.; 11.00 – 12.00 – powitanie gości, część oficjalna

 • MAŁY WOLONTARIAT Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Ks. Jana Twarowskiego w Sierpcu

Godz.: 12.00 – 14.00 – część artystyczna w wykonaniu:

 • Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Gozdowskiej
 • Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Sierpc
 • Zespołu tanecznego MANABA działającego przy Publicznym Gimnazjum im. Edwarda Żółtowskiego w Mochowie

Godz.: 12.00 – 17.00 – wspólne konkursy, gry i zabawy

Godz.: 10.00 – 18.00 – indywidualne zwiedzanie skansenu, w zagrodach pokazy wiejskiego rzemiosła, zajęć gospodarskich i rękodzieła (m.in. tkactwa, papieroplastyki, prania i maglowania bielizny, wirowania śmietany, powroźnictwa)

 

 • Chałupa z Rempina – pokaz tkania chodnika szmaciaka na krosnach
 • Zagroda z Izdebna – pokaz prania i maglowania bielizny
 • Chałupa z Zawad – pokaz przędzenia wełny na kołowrotku
 • Chałupa z Ostrowa – warsztaty wykonywania kwiatów z bibuły w wiejskiej izbie szkolnej
 • Chałupa z Ligówka – pokaz papieroplastyki – wycinanie firanek z papieru
 • Chałupa z Jonnego –pokaz wirowania śmietany centryfugą
 • Zagroda z Rębowa – pokaz kręcenia powrozów za pomocą kołowrotka powroźniczego 

 Istnieje możliwość zamówienia cateringu w karczmie Pohulanka – kontakt pod nr. tel. 603 063 545. Karczma wystawia faktury VAT. Możliwość uzyskania atrakcyjnych rabatów. Podczas imprezy będzie możliwość upieczenia kiełbasek na grillu. Prowiant można zorganizować we własnym zakresie lub zamówić w karczmie.

 

 

 Sponsor

Organizatorzy

 

 

 

 

 

Patroni medialni