Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Weekend sierpniowy

Zbliża się długi weekend sierpniowy. Prognozy wskazują, że od 12.08 do 15.08 będzie nam towarzyszyć słoneczna, choć niezbyt upalna pogoda. Jest to aura wprost wymarzona do wypoczynku na świeżym powietrzu, spacerów i rodzinnych zabaw. Warto też odwiedzić w tych dniach Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Skansen przygotował bowiem dla swoich gości sporo atrakcji.

W sobotę 12.08 zachęcamy do zwiedzania wystawy „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” przygotowanej we wnętrzach chałup chłopskich, kuźni i dwóch dworach szlacheckich. Spacer przez tętniącą życiem muzealną wieś stanowić może prawdziwą podróż w czasie do świata ze wspomnień. Jedyny w swoim rodzaju klimat tego miejsca budują odtworzone z dużą dbałością o szczegół wnętrza, otaczające zabudowania pola uprawne, przydomowe ogródki i las. Ekspozycję poznawać można samodzielnie, z przewodnikiem oraz z elektronicznym urządzeniem audioguide. Warto też skorzystać z przejażdżek konnych w siodle i bryczką. W niedzielę, 13.08 i wtorek, 15.08 Muzeum zaprasza na imprezy z cyklu „Niedziela w skansenie”. Dla zwiedzających przygotowano pokazy prac gospodarskich związanych z okresem letnim. Turyści wezmą udział w prezentacjach przędzenia na kołowrotku, szycia na zabytkowej maszynie i ręcznego prania oraz maglowania bielizny. Odwiedzą wiejskiego kowala , szewca i plecionkarza, poznając zapomniane już dziś rzemiosła. Będą też mogli wraz z gospodyniami ubić masło w kierzance i własnoręcznie wykonać papierowe kwiaty. Najmłodsi miłośnicy mazowieckiego folkloru wezmą udział w grach i zabawach popularnych na początku XX wieku, a w izbie lekcyjnej z początku XX wieku poznają tajniki kaligrafii.

Specjalnie dla Państwa w poniedziałek, 14.08 w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, Ratuszu i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu wyjątkowo obowiązywać będą godziny otwarcia i ceny biletów wstępu takie same jak w dzień powszedni. W skansenie udostępnione do zwiedzania zostaną wszystkie zagrody, dwory ziemiańskie i ekspozycje stałe. Jednocześnie informujemy, że w czwartek, 17.08 Muzeum zaprasza od godziny 10.00 do 14.00. Wstęp na teren ekspozycji będzie bezpłatny, jednak bez możliwości wejścia do wnętrz obiektów.