Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Cepeliowska tkanina

Od 13 września 2013 roku sierpecki ratusz zaprasza do zwiedzania nowej wystawy pt: „Kilimy, Gobeliny, Sumaki. Cepeliowska Tkanina artystyczna”, ze zbiorów Fundacji „ Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło. W czterech salach ekspozycyjnych i klatce schodowej zostało zaprezentowanych: 10 gobelinów, 45 sumaków, 10 tkanin ludowych, a także jako materiał dodatkowy 30 fragmentów krajek. Celem zorganizowania wystawy jest prezentacja bogatego dorobku Cepelii w dziedzinie tkaniny artystycznej, która obok sztuki ludowej, jest najbardziej wyrazistą strefą działalności Cepelii, najczęściej nagradzaną, najbardziej rozpoznawalną i dostrzegalną zarówno w Polsce, jak i w świecie. Na wystawie znalazły się tkaniny wytkane w spółdzielniach cepeliowskich, takich jak: Spółdzielnia Pracy  Rękodzieła Ludowego i Artystycznego im. Stanisława Wyspiańskiego z Krakowa, Spółdzielnia PRLiA  Wanda z Krakowa, Zakopiańskie Warsztaty Wzorcowe, z Zakopanego, Spółdzielnia PRLiA  „Koronka” z Bobowej.

 

Wzory tkanin pozyskano od najlepszych projektantów, a nadzór nad ich wykonaniem mieli wybitni artyści. Lista artystów projektujących tkaniny dla Cepelii liczy ponad 100 nazwisk i jest to zarazem lista twórców z kilku pokoleń, jednak wszyscy oni przyczynili się do utrzymania wysokiego poziomu tkaniny cepeliowskiej.

 

Cała ekspozycja zaskakuje bogatą kolorystyką i niepowtarzalnym wzornictwem. Wystawa została uzupełniona eksponatami z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, takimi jak: skrzynie, kufry, kołowrotek, motowidło czy krosno.

 

Przez cały czas trwania wystawy grupy zorganizowane będą mogły korzystać ze specjalnie przygotowanych zajęć plastycznych pt: „ Projektant tkanin”.

 

Serdecznie zapraszamy i zachęcamy do zwiedzania wystawy.

 

 Więcej  zdjęć