Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
“Boże Narodzenie”

 

Już niebawem podzielimy się opłatkiem i zasiądziemy do wieczerzy wigilijnej, by zaśpiewać kolędy i wspólnie przeżywać te najpiękniejsze ze świąt. W Muzeum Wsi Mazowieckiej Boże Narodzenie już się zaczęło.

Otwarta właśnie wystawa „Boże Narodzenie na Mazowszu” ukazuje  świat dawnych obyczajów i tradycji związanych z okresem Adwentu i Bożego Narodzenia na Mazowszu Płockim. W ukrytych pod strzechą włościańskich izbach będziemy mogli zobaczyć między innymi ozdoby choinkowe charakterystyczne dla okolic Płocka, przygotowanie tradycyjnej wieczerzy wigilijnej, jak również samą wieczerzę z początku XX wieku. Nie może zabraknąć snopów wigilijnych i światów wykonanych z opłatków, którymi przyozdabiano belki stropowe. W niektórych chałupach pojawią się również grupy kolędnicze, tak mocno związane z dawnymi tradycjami bożonarodzeniowymi. Nie zabraknie też akcentów szlacheckich. W przepięknych wnętrzach dworu zobaczymy przygotowania do Wigilii oraz ustrojoną choinkę zajmującą centralne miejsce w salonie.

 

 

Wystawę można oglądać od 15 grudnia 2012 roku do końca lutego 2013 roku – również w drugi dzień świąt (26 grudnia) w godz. 9.00 – 15.00

Czytaj więcej