Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
Majówka w skansenie

 

BEZTROSKI WYPOCZYNEK NA ŚWIEŻYM POWIETRZU, POKAZY DAWNYCH PRAC WIOSENNYCH, KIERMASZ RĘKODZIEŁA 

CZYLI

WIELKA  MAJÓWKA  W SKANSENIE

1 i 3 maja 2014 r.; godz.10.00 – 18.00

 

Zachęcamy do spędzenia pierwszego majowego weekendu na łonie przyrody. W dniach  1 i 3 maja 2014 r. w godzinach 10.00 – 18.00  odbędą się imprezy w formie pikniku łączącego wspólną zabawę i odpoczynek. 1 maja zapraszamy na „Majówkę z Oskarem Kolbergiem” a  3 maja odbędzie się „Majówka w skansenie”. Na scenie amfiteatru weselne widowiska i skoczne przyśpiewki zaprezentują kapele ludowe. Teren ekspozycji zostanie wzbogacony o nie prezentowane wcześniej pokazy wiosennych prac domowych i gospodarskich. Zwiedzający będą mieli możliwość spróbowania swych sił w dawnych grach i zabawach.

 

„MAJÓWKA Z OSKAREM KOLBERGIEM”- 1 maja 2014 r.; godz. 10.00 – 18.00 

Pierwsze ze wspomnianych wydarzeń ma bezpośredni związek z faktem, iż rok 2014  został ogłoszony  Rokiem Oskara Kolberga –  wybitnego kompozytora, folklorysty i etnografa, badacza i dokumentalisty, który wywarł wielki wpływ na polską kulturę. Dla skansenu zebrane i opisane przez Kolberga tradycje i zwyczaje są codziennością. Kultura ludowa, którą od ponad 40 lat popularyzuje Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu w sposób bezpośredni nawiązuje do kręgu zainteresowań badacza, co przejawia się na co dzień: w przygotowywanych ekspozycjach, ożywiających wiejskie zagrody pokazach, czy występach zespołów prezentujących dawne pieśni i tańce. Jednak aby włączyć się w obchody Roku Jubileuszowego i w stosowny sposób uczcić postać badacza Muzeum zaplanowało organizację imprezy plenerowej „Majówka z Oskarem Kolbergiem”, na którą zapraszamy 1 maja. Na terenie ekspozycji będzie można podziwiać tradycyjne zajęcia gospodarskie, pokazy rzemiosła i rękodzieła ludowego funkcjonującego na przełomie XIX i XX wieku. W wielu pokazach; m.in. wyrobu masła, czy też prania i maglowania bielizny przewidziano aktywny udział uczestników. Ponadto odbywać się będą nie prezentowane nigdy wcześniej pokazy prac gospodarskich i polowych, takie jak: czyszczenie uprzęży, orka konna, czy pierwsze sianokosy. Na terenie jednej z zagród dzieci wezmą udział w opracowanych przez badacza wiejskich zabawach, m.in.: w chodzeniu na szczudłach, czy toczeniu obręczy, a w cichym, ustronnym miejscu wysłuchają bajek Kolberga. Na scenie amfiteatru Zespół Tańca Ludowego Zawidzanie wystąpi z widowiskiem weselnym, nawiązującym do twórczości Oskara Kolberga.

 

 PROGRAM IMPREZY:

 

 • godz. 11.00-12.30 – konkurs interpretacji głosowej fragmentów “Mazowsza” Oskara Kolberga – czytanie wybranych fragmentów dzieła wielkiego etnografa przez uczestników imprezy – scena muzealnego amfiteatru
 • godz. 13.00 – koncert Zespołu Tańca Ludowego ZAWIDZANIE
 • godz. 14.00-15.30 – konkurs interpretacji głosowej fragmentów “Mazowsza” Oskara Kolberga – czytanie wybranych fragmentów dzieła wielkiego etnografa przez uczestników imprezy – scena muzealnego amfiteatru
 • godz. 16.00 – koncert Zespołu Tańca Ludowego ZAWIDZANIE
 • godz. 10.00-18.00:
   • pokazy codziennych zajęć gospodarskich, rzemiosła wiejskiego i prac polowych w zagrodach chłopskich
   • warsztaty wykonywania biało-czerwonych kotylionów (Zagroda z Ostrowa)
   • kiermasz produktów regionalnych i rzemiosła
   • przejażdżki konne bryczką i w siodle
   • ognisko

„MAJÓWKA W SKANSENIE” – 3 maja 2014 r.; godz. 10.00 – 18.00 

3 maja, nie zaniedbując oczywiście typowej oferty złożonej ze zwiedzania i pokazów etnograficznych, skansen  postawił na atmosferę rodzinnego świętowania w plenerze. Chcielibyśmy, aby podczas „Majówki w skansenie” skansen tętnił radosnym śmiechem dzieci i rodzinną sielanką także poza sceną amfiteatru – gdzieś pomiędzy zagrodami, na gankach chałup, w sadach i ogródkach. Zachęcamy Państwa, aby do piknikowego kosza spakować przede wszystkim duży koc, rozłożyć go na polanie i przywołać tradycję rodzinnego biesiadowania na świeżym powietrzu. Na zwiedzających czekać będą rodzinne konkursy z nagrodami, a także różnorodne gry i zabawy. Na scenie amfiteatru pojawią się zespoły:  Orkiestra Dęta OSP Drobin i Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Sierpc. W zagrodach natomiast odbędą się pokazy prac gospodarskich, m.in. pranie i maglowanie bielizny, pokaz szewstwa, czy powroźnictwa, ale także zajęć nawiązujących do Święta uchwalenia Konstytucji 3 Maja , jak np. pokaz wykonywania kotylionów.

 

PROGRAM IMPREZY:

 

 • godz. 13.00 – koncert Orkiestry Dętej OSP z Drobina
 • godz. 16.00 – koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Sierpca
 • godz. 10.00-18.00:
   • pokazy codziennych zajęć gospodarskich, rzemiosła wiejskiego i prac polowych w zagrodach chłopskich
   • warsztaty wykonywania biało-czerwonych kotylionów (Zagroda z Ostrowa)
   • kiermasz produktów regionalnych i rzemiosła
   • przejażdżki konne bryczką i w siodle
   • ognisko

 

Ceny biletów: ulgowy: 11 zł, normalny: 16 zł, rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci do 16 roku życia): 43 zł.

 ZAPRASZAMY !

 

PATRONI MEDIALNI: