Wirtualna wycieczka
Zapraszamy do zwiedzania
60+ kultura

 

 

 Inicjatywa „60+ Kultura” to  przedsięwzięcie ogłoszone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu włącza się w inicjatywę wprowadzając symboliczną opłatę za bilet wstępu dla wszystkich osób powyżej 60 roku życia w dniach 23-24 września 2017r.

Do korzystania z ulgi uprawnione są osoby posiadające ważny dokument stwierdzający wiek.

 

SKANSEN:

23 września 2017r. , godz.: 10.00 – 18.00 (sobota) bilet wstępu 60+ – 1 zł.  

Muzeum zaprasza do zwiedzania wystawy “Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” . W 10 zagrodach chłopskich, zabytkowym kościele i wnętrzach dwóch dworów szlacheckich prezentowane są dawne zajęcia wiejskie oraz obrzędy  związane z domem i gospodarstwem m.in.: suszenie ziół, święcenie ziół, wypiek chleba, wyrób twarogu, wirowanie śmietany, kiszenie ogórków i kapusty, pranie i maglowanie bielizny. Warto również obejrzeć ciekawą wystawę powozów i akcesoriów podróżnych oraz  bogatą kolekcję rzeźby ludowej.                                                                                                                                                                  

24 września 2017r. , godz. 10.00 – 18.00 (niedziela)  – bilet wstępu 60+ – 1 zł.      

Zapraszamy do udziału w imprezie plenerowej “Niedziela w skansenie”.  Wystawę “Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” wzbogacą prezentacje wiejskich zajęć gospodarskich i rzemiosła ludowego, m.in.: przędzenia wełny na kołowrotku, ręcznego prania i maglowania bielizny, ubijania masła w kierzance czy wykonywania ozdób z bibuły. W zagrodach bedzie mozna spotkać przy pracy plecionkarza i szewca, a w kuźni  wiejskiego kowala.  Warto  również skorzystać z przejażdżki bryczką, z której można podziwiać urokliwą panoramę mazowieckiej wsi.

 

Ratusz w Sierpcu

23 września  2017r., godz. 10.00-14.00 (sobota) – dzień bezpłatny   

24 września 2017r., godz. 10.00 – 18.00 (niedziela)   – bilet wstępu 60+ – 1 zł. 

Muzeum zaprasza do zwiedzania wystawy czasowej KURPIE POLAND ze zbiorów Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Ekspozycja przybliża strój, historię osadnictwa, faunę i florę, architekturę drewnianą, zdobnictwo oraz sztukę użytkową regionu Kurpiowszczyzny. Ukazuje także tradycje związane z przeżywaniem najważniejszych świąt kościelnych.

 

Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu

23 września  2017r., godz. 10.00-14.00 (sobota) – dzień bezpłatny 

24 września 2017r., godz. 10.00 – 18.00 (niedziela)   – bilet wstępu 60+ – 1 zł.   

Muzeum mieści się w XVIII – wiecznym drewnianym budynku dawnego szpitala ufundowanym przez Konstancję Zamoyską, żonę Andrzeja Zamoyskiego – Kanclerza Wielkiego Koronnego. Muzeum zaprasza do zwiedzania wnętrz mieszkalnych lekarza z małego miasteczka oraz prezentowanej obecnie wystawy czasowej “Za Wielkim Chińskim Murem” ze zbiorów Chińskiej Republiki Ludowej. Bogata kolekcja ceramiki, strojów, sztuki użytkowej oraz infografiki przybliżają historię, krajobraz i obyczajowość tego niezwykle pięknego i ciekawego kraju.